SW OH Bicycle Championship

Watson Nordquist was the impetus behind this event which ran from 1975 through 1977. Co-sponsored with the Blue Ash Lions club it was a fundraiser for their charitable programs. The event had great support from the city of Blue Ash, Sycamore Schools and the Cincinnati Recreation Commission who all helped in promoting the event to novice riders.

The event was held in the CIC Industrial Park, one of the first industrial parks in Blue Ash.  This course map shows the roads a little differently as Reed Hartman Highway didn’t cut through the course as it does now. A portion of this course was also used in the latter years of Cincinnati Cyclebration.

1975 South Western Ohio Bicycle Championship results and entries
Senior III, IV – $175Novice Men 40+Novice 15-17Novice Women 18-39
30.6 Miles 3.4 Miles 5.1 Miles5.1 Miles 
1. Larry Carmichael1. William Mann1. Rick Stuebing1. Nancy Keating
2. Al Zaffiro2. Dr. Herman Schleiss2. Jeff Schuster2. Marcia Thobaben
3. Jim House 3. Randy Bicknauer3. Ruth Johnson
4. Richard MenkeNovice Men 18-39Steve NeagoMarty Lambing
5. Randy Dull8 MilesGreg Luken 
13. Bill Froschauer1. John MontagMark MayerskyNovice Women 18-39
Mike Albrinck2. Scott SommerGene BrowningSingle Speed Bikes
Don Silver3. Gary Meyer 3.4 Miles
Lawrence Myers4. Michael TempletonNovice Boys 12-14Abbie Kelsch
Stan Storer5. Sheldon Sheff3.4 MilesAnn Snider
Jeffrey Treager6. David Moore1. Robbie Janke 
 Michael Ryan2. Tom BadgerNovice Girls 12-14
Juniors – $125David ScottDavid Mann3.4 Miles
30.6 Miles John OggBob ShoemakerElizabeth Martin
1. Bill BrissmanHerbert Ahting  
2. Mike AlbroTimothy SilverNovice Boys 8-11 
3. Jeff WilsonBob Koch1.7 Miles 
4. Steve Fry 1. Pete Thomakas 
5. Dick Shryok 2. Sam Kelsch 
9. Jim Grove 3. Darrin Hicks 
David Bonnell Ronald Jordan, Jr. 
Steve Foley   
    
    
Event Officials  
Race DirectorsDan Humpert  
Phil Kennedy, Jr.  
Watson Nordquist  
Chief RefereeTim Sibereis ABL of A  
Assoc RefereeePhil Kennedy, Jr.  
Chief JudgeMike Griswold  
Chief RegistrarGene Cornwell  
Assoc RegistrarCarol Cornwell  
Course MarshallBill Lapthorn  
Assoc MarshallJohn Batchlor  
AnnouncerNick Weber  
Assoc AnnouncerBill Gallagher  
    
    
1976 South Western Ohio Bicycle Championship results and entries
Seniro I, II – $300Senior III, IV – $175Novice Men 40+Novice 15-17
30.6 Miles 1:10:4030.6 Miles 1:10:083.4 Miles 8:395.1 Miles
1. Alan Kingsbery1. Jan Jones1. John Peter1. Mark Jones
2. Ted Waterbury2. Robert Fernandez2. Jack Wright2, Rick Staubing
3. Gary Dayer3. Thomas Nichols3. Donald Christianson3. Jim Thie
4. Robert Bergman4. Mark Limke4. Harvry Mason4. Bill Schimberg
5. Steve Dayton5. Earl Nisja 5. Todd Hanna
6. Steve McClain6. Jonathan SpickerNovice Men 18-396. Ross Roberts
7. Tom Lobdell7. Gregory Bernhardt6.8 Miles 16:227. Tom Jones
8. Martin Rossman8. Rick Mitchell1. Andrew Gillis8. Paul Liebenrood
9. John WhitakerJohn Stewart, Jr.2. Don Silver9. Timothy Spicker
Gary DauerMorris May3. Anthony Ranken10. Rick Shy
 James House4. Scott SommerMike Smith
 Dale Dalrymple5. David GecksRick Stuebins
Juniors – $125Scott Livingston6. Klif HodgkinDaniel Curd
15 Miles 37:43Stephen Ray7. Sheldon SheffStan Thomakos
1. Phil KennedyChuck Moll8. Bob Koch 
2. Bill BrissmanDan Waite9. David ScottNovice 12-14
3. Richard ShyrockJan Jones10 Dwight Elliott1.7 Miles
4. Joel StetinaDon ErnestPeter Blank1. William Shaw
5. Randy StrongWilliam ComiskyDavid Scheidt2. Keith Brush
6. Tim HuneckJim DonahueMike Griswold3. Chuck Patty
7. Glenn WolfRobert FernandezSteve Schaeper4. Christopher Spicker
8. Dave PigottRick JankeMichael Yoas5. Ken Belesky
Robbie JankeJohn Montag 6. Tom Possert
Terry SullivanJ. Wakely PurpleNovice Women 18-39Carol Mason
Jeff SchusterLeMaur Roberts3.4 Miles 9:17Pete Thomakos
 Stephen Ryan1. Heidi CostTom Badger
 Greg Hanfbauer2. mary FeemanMark Luehrmann
 Randy Dull3. Julie Sauerland 
 David Hoover4. Cindy Lou ShirleyNovice 8-11
 Thomas Rau5. Diane Elaine Mason.75 Miles 2:48
 Carl Ruoff6. Patricia Halliday1. Robert Fernandez, Jr.
  7. Susan Armstrong2. Tony Grieb
   3. Brian Mason
Event Officials 4. Deborah Wood
Honary ChairmanVic Suhm  
Race DirectorsEd Korengel  
Watson Nordquist  
Chief RefereeJohn Halliday ABL of A 
Assoc RefereeePhil Kennedy, Jr.  
Assoc. RefereeJonatha Spicker  
Chief JudgeMike Griswold  
Bike InsppectorDan Humpert  
Chief TimerBill Lapthorn  
Chief RegistrarEdna Nordquist  
Course MarshallRon Sturgill  
Assoc MarshallJohn Batchlor  
AnnouncerSusan Wood